• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Havforskningsinstituttet
  • Published by IMR
  • Rapport fra havforskningen (2007- )
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Havforskningsinstituttet
  • Published by IMR
  • Rapport fra havforskningen (2007- )
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Størrelsesseleksjon i torsk- og hysefiske med snurrevad ‑ Nedskalering av kvadratmaskesekk. Delrapport FHF-prosjekt 900865

Ingolfsson, Olafur; Saltskår, Jostein; Thomassen, Magne; Madsen, Veronica
Working paper
Thumbnail
Åpne
HI-rapp_25-2016.pdf (1.577Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/2409112
Utgivelsesdato
2016-06-01
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Rapport fra havforskningen (2007- ) [457]
Sammendrag
Dimensjoner på kvadratmaskesekker, som definert i regelverket, har vist seg å være en håndteringsmessig utfordring for de minste snurrevadbåtene. Før det gis aksept for endringer av seleksjonsinnretninger som er beskrevet i forskrift for utøvelse av fiske i sjøen, kreves det at seleksjonsegenskapene dokumenteres. For å sammenligne seleksjonsegenskaper til fullskala vs nedskalerte kvadratmaskesekker har forskningsgruppe Fangst ved Havforskningsinstituttet gjennomført to seleksjonstokt i fiske etter torsk og hyse. Det ene ved Finnmarkskysten (Vardø) i juni 2014 med båten Thea Dalwhinnie, og det andre i Lofoten (Kleppstad) i desember samme år med båten Ida Beate.

I begge forsøkene brukte en dekknettsmetoden, hvor fisk som passerte gjennom maskene på sekken, ble holdt igjen i et småmasket dekknett som dekket selve sekkene. Dekknettet ble spilt ut med hydrodynamisk løft ved hjelp av kiter.

På toktet i juni ble fire gyldige hal med hver sekk ble tatt med samme snurrevad. I tillegg ble fire hal tatt med den nedskalerte sekken med en mindre snurrevad. I sammenligningsforsøkene var L50 høyere for den nedskalerte sekken, men forskjellen var verken signifikant for hyse eller torsk; 42,0 cm for hyse med fullskala sekk, 43,1 cm med den nedskalerte sekken. For torsk var L50 48,1 cm og 50,2 cm for henholdsvis fullskala og nedskalert sekk. Den nedskalerte sekken resulterte i signifikant skarpere seleksjon (smalere SR) for både torsk og hyse. SR for hyse for den fullskala sekken var 9,9 cm og 6,7 cm for den nedskalerte. For torsk var SR 8,4 cm for den fullskala sekken og 6,2 cm for den nedskalerte. I tillegg ble det tatt fire til med den nedskalerte sekken med en mindre snurrevad. L50 for hyse var da lavere, 39,9 cm for hyse og 45,6 cm for torsk. SR for hyse var det samme for den nedskalerte på begge snurrevadnøtene, men økte fra 6,3 til 8,5 cm med å sette sekken på en mindre not.

I forsøkene i desember ble det samlet inn mer data for hyse med en nedskalert sekk. Syv hal ble oppnådd med L50 på 44,0 cm og SR på 7,1 cm.

Basert på disse forsøkene er det konkludert at en nedskalert kvadratmaskesekk gir minst like god seleksjon som en fullskala sekk, og middelseleksjon ligger over minstemålene for hyse (40 cm) og torsk (44 cm).
Utgiver
Havforskningsinstituttet
Serie
Rapport fra Havforskningen;25-2016

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit